Jak řešit ztráty na liště
a navíc lépe “nakrmit“ kombajn?
Stejně tak, jako mnohdy neumíme vyhodnotit ztráty kombajnu, nemáme ani tušení, jaké ztráty na úrodě si můžeme způsobovat lištou!
Co vyřeší nástavky na přihaněč Duck Foot?
- snížení ztrát na liště
- rovnoměrné plnění lišty a ideální zahlcení kombajnu
- zvýšení průchodnosti kombajnu
- šetrnější práce přihaněče bez přílišné agresivity
- jednoduchý a rychlý způsob nasazení/sundání
- prověřeno ve všech obilovinách, řepce, sóji a dalších
Příliš agresivní přihaněč je jako pěst na oko. Má to však 2 důvody. Buďto v kabině sedí nezkušená obsluha a neví, jak přiháněč nastavit. Nebo, a to je ten častější důvod, bez agresivního přihaněče to do kombajnu prostě neleze.
Jaký je praktický význam Duck Foot při sklizni?
- 1Myslíte si, že ztráty na liště nejsou relevantní?
…aneb za vším hledej přihaněč!
Možná, že práci přihaněče nepřikládáme potřebnou důležitost. Nicméně právě přihaněč ovlivňuje ztráty na liště, napomáhá plynulosti plnění kombajnu a může zlepšovat či naopak omezovat průchodnost resp. výkonnost kombajnu.
Jak vypadá agresivně nastavený přihaněč?
- příliš vysoké otáčky,
- zaboření přihaněče hluboko do porostu,
- špatně nastavený úhel prstů přihaněče.
Nepodceňujme práci přihaněče! Aniž bychom si to uvědomovali, může nám způsobovat vysoké ztráty již na liště a také ovlivňovat výkonnost tím, jak dobře kombajn “nakrmíme“.
Tato problematika nás donutí přemýšlet nad prací přihaněče, až se zase bude točit jako blázen a uslyšíme střílení zrn do okna kabiny.
Jak vznikají ztráty na liště?
- tvrdým nárazem trubek přihaněče do klasu nebo šešule,
- namotávání rostlin na přihaněč a vyhazování z lišty,
- nárazem a zatlačením klasu dolů, zlomení stébla a pád rostlin pod lištu,
- ustřelení zrn nebo klasů z rostlin vlivem prudkého nárazu.
Který z těchto dvou způsobů nastavení přihaněče, si myslíte, že způsobuje ztráty?
- 2Udělejme z přihaněče šetrného pomocníka!Krokem č. 1 je změnit naše přemýšlení o běžném nastavení přihaněče. Díky Duck Foot můžeme zcela změnit způsob práce žací lišty a přiháněči dát větší důležitost. Což nám přinese mnohem účinnější vliv přihaněče při snížené agresivitě a riziku způsobování ztrát na liště.
Co dělat, jakmile nasadíme Duck Foot?
- 1. snížíme otáčky přihaněče
-
2. zvýšíme vertikální polohu přihaněče
-
3. změníme úhel prstů přihaněče na méně agresivní
Tato kombinace kroků zabezpečí, že do porostu lehce vnikají pouze Duck Foot, které způsobí i při menších otáčkách potřebný “efekt vlny“ a usměrní položení porostu z kosy na pásy či pod šnek v liště.
Nehrozí namotávání rostlin na přiháněč, riziko tzv. odstřelování zrn z klasů či přehazování a motání rostlin v liště.
Na první pohled se může zdát, že o nic nejde a tradiční práce přihaněče byla dostačující. Dokud nad tím nezačneme přemýšlet, uvědomíme si, že optimální plnění kombajnu můžeme dělat mnohem šetrněji a účinněji.
- 3Zvýšená účinnost podávání materiálu do lištyPřihaněč je velmi důležitým prvkem žací lišty. Jak už jsme si řekli, agresivně nastavený přihaněč způsobuje ztráty na liště, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Jsou podmínky, kdy to však bez agresivního přihaněče prostě nejde…
Musíme mu dát otáčky, pustit ho hlouběji do porostu, aby ten materiál z kosy žduchal dál pod šnek nebo na pásy. Přihaněč ovlivňuje i plynulost vkládání do kombajnu. Buď to tam jde plynule nebo je tok hmoty přerušovaný, protože přihaněč nám to háže ve vlnách. V kombajnu pak cítíme a slyšíme rázy z toho, jak nerovnoměrně prochází materiál kombajnem při výmlatu.
Umět dobře zahltit kombajn není jen o pojezdové rychlosti, ale zásadní roli hraje právě plynulost vkládání na liště a to, jak rovnoměrně kombajn umíme zahltit.
Zajímavostí je, že populární tzv. Draperové lišty, resp. ty s podélnými pásy, vyžadují často příliš agresivní přihaněč. Mimochodem, to můžeme vidět téměř vždy při sklizni nebo na videu. Dost možná je to dáno konstrukcí, směrem toku materiálu, objemem hmoty atp.
Schválně mrkněte na nějaké video s pásovou lištou, dost možná 9 z 10 takových lišt uvidíte s příliš agresivním přihaněčem…
Duck Foot může být v tomto případě řešením, jak nejenom snížit ztráty na liště, ale rovněž rovnoměrněji plnit kombajn. Duck Foot zabírá větší plochou a aniž by se přiháněč musel točit jako blázen, díky Duck Foot dokáže plynule pokládat materiál na pásy či pod šnek v liště.
Všimli jste si někdy, že poznávacím znakem pásových lišt je právě extrémně rychlý přihaněč? Velmi často to bez rychlého přihaněče neleze na pásy a materiál je potřeba žduchnout. To ale může způsobovat vyšší ztráty na liště...
Pro jaké značky lišt je Duck Foot použitelný?
Je jedno, jakou značku lišty a záběr máte. Máte-li na své liště plastové prsty přihaněče, můžete jej osadit Duck Foot.
MacDon
John Deere
CLAAS
CASE IH/New Holland
GERINGHOFF
Pošlete mi přesné označení Vaší lišty, popř. fotku přihaněče. Ozvu se Vám, zda i pro Vaši lištu je možné nasadit Duck Foot.
Po technické stránce o Duck Foot
- Jak nasadit / sundat?Duck Foot nástavce jsou absolutně praktické pro používání. Na přihaněči není potřeba nic montovat, šroubovat či dělat nějaké přestavby. Duck Foot jednou rukou nasadíme na již stávající prst přiháněče. Pak jej jenom na horní části rukou zacvakneme objímkou.
A to je vše.
Osadit Duck Foot třeba na 10,5 m lištu zabere dvěma lidem cca 20 minut v poklidném tempu.
Jednoduché a rychlé
Pokud nastanou podmínky, kdy potřebujete Duck Foot sundat z přihaněče, stejně tak rychle a jednoduše je zvládnete z přihaněče sundat. Stačí jen plochý šroubovák, kterým jednoduše odcvakneme zajišťovací objímku a Duck Foot sundáme z prstu přihaněče.
- Jak zjistím, kolik ks Duck Foot potřebuji na svou lištu?
K výpočtu stačí vědět pracovní záběr lišty a počet “trubek“ na přihaněči. Vzorec výpočtu je tento, příklad:
Záběr lišty 900 cm děleno stopy (30,5 cm) = 29,5 cm
29,5 cm krát 6 řad trubek na přihaněči = 177 ks Duck Foot
PS: nebo stačí zvednout telefon a zavolat Michalovi, ten Vám se správným počtem Duck Foot pomůže a poradí:)
Tel: +420 720 506 621
- Větší plocha, šetrnější práce
Vezměme například lištu o záběru 10,5 m s klasickými plastovými špičatými prsty přihaněče. Plocha, kterou prsty zasahují do porostu v jedné řadě, je necelých 1,5 m šířky, což je pouze cca 14 % plochy.
Jakmile osadíme přiháněč Duck Foot každý druhý prst v jedné řadě, zvětšíme plochu na 5 m, což představuje 47 % z řady přihaněče, který dokáže ovlivnit tok hmoty v liště.